DOM DLA WARMII


data: 2010

miejsce: Województwo Warmińsko-Mazurskie

klient: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

status: koncepcja

powierzchnia: 160m2

budżet: 500,000 PLNDom dla Warmii zainspirowany jest tradycyjną architekturą ceglana terenów wiejskich Warmii. Prosty, podłużny kształt budynku nawiązuje poprzez swoje proporcje do starych domostw i stodół. Charakterystyczne jest oblicowanie czerwoną cegła elewacyjną a także dwuspadowy dachem o kącie nachylenia połaci 45 stopni, który jest pokryty specyficznym dla regionu rodzajem dachówki ceramicznej - esówki. Wejście do budynku zlokalizowano w nawiązujacym do historycznych zabudowań narożnym podcieniu.

Stolarkę okienną i drzwiową przewidziano w charakterystycznym dla warmińskich krajobrazów ciemnym, chłodnym odcieniu drewna. W tym samym kolorze zaprojektowano drewniane elementy wykończenia takie jak: podcień wejściowy oraz panele międzyokienne wykonane z zaimpregnowanych desek. Indywidualnym detalem domu, nawiązujacym do architektury historycznej, jest wyprowadzenie ceglanych ścian szczytowych z ceglanym zwieńczeniem ponad połacie dachu.

Współczesnymi wyróżnikami projektu są w szczególności duże przeszklenia pomieszczeń dziennych (salonu, jadalni i pokoju gościnnego/gabinetu), bezokapowy styk połaci dachu ze ścianami bocznymi oraz doświetlenie pomieszczeń poddasza za pomocą okien połaciowych. Duże przeszklenia od strony południowej i minimalizacja otworów w ścianie północnej wpływają korzystnie na bilans energetyczny budynku.

<<